Ing. Vladimír Stupavský předseda Klastru Česká peleta, jehož je společnost VERNER členem, nám odpověděl na otázky týkající se budoucího vývoje v prodeji teplovodních kotlů na tuhá paliva.
Zákazník společnosti VERNER však nemusí mít nejmenší obavu, protože již dlouhá léta vyrábí pouze kotle, které samozřejmě vyhovují i nově schválené novele zákona.
Podle novely zákona o ochraně ovzduší, má být zakázáno používání ekologicky nevyhovujících kotlů na dřevo a uhlí. Kdy nabude novela platnosti a jaké budou povinnosti?
Novela zákona o ochraně ovzduší přijde v platnost od 1. 9. 2012 a jsou zde vymezeny určité nevyhovující typy spalovacích zařízení, které mají být ke konkrétním datům nejprve stáhnuty z prodeje a posléze i ukončeno jejich používání.
Jak to bude s revizemi? Na jaké kotle se novela vztahuje? Jak poznáme, že náš kotel, kamna či krb podléhají revizi?
Novela schválená ve Sněmovně říká, že revize budou provádět servisní firmy proškolené výrobcem. Revize se bude týkat všech kotlů a krbů v domácnostech o jmenovitém výkonu od 10 do 300 kW s teplovodním okruhem. Lidé budou mít od 1. 1. 2017 povinnost na základě požadavku obecního úřadu s rozšířenou působností předložit revizi povinně. Pokud ji nepředloží, bude jim hrozit pokuta až 20 tisíc Kč. První revize je povinná do 31. 12. 2016. Revize na plynové kotle jsou povinné již dnes. Novela zavádí změnu v tom, že revize jsou povinné nově i pro kotle na tuhá paliva. Odhadovaná cena za 1 revizi bude cca 1500 Kč. Součástí revize by mělo být i seřízení kotle, což může v řadě případů zvýšit účinnost zařízení. Revize budou povinné jednou za dva roky.
Kolika domácností se tato opatření týkají?
Podle údajů z posledního sčítání lidu se to dotkne okolo 650 tisíc domácností v ČR. Odhaduje se, že dnes cca 500 tisíc domácností používá do budoucna nevyhovující kotle 1. nebo 2. emisní třídy podle ČSN EN 303-5 a pouze 150 tisíc domácností má kotle z 3. nebo vyšší třídy, tedy v budoucnu vyhovujících. Jaké budou sankce? Pokuta 20 tisíc za to, když zákazník nepředloží po 1. 1. 2017 revizi svého kotle, pokuta 50 tisíc od 1. 9. 2022 pokud se při revizi prokáže to, že kotel nesplňuje parametry alespoň 3. emisní třídy. A pokuta 50 tisíc za to, pokud bude v kotli používat paliva, které jsou zakázána (především odpad, uhelné kaly, apod.).
Jaké typy kotlů budou povoleny?
Vedle kotlů s automatickým přikládáním to budou ještě zplyňovací kotle na dřevo a dřevěné brikety, které mají ruční přikládání, avšak splní emisní třídu 3 a vyšší podle ČSN EN 303-5. Od 1. 1. 2014 bude povoleno prodávat kotle pouze 3. třídy a vyšší. Tedy do dvou let bude zákaz prodeje cca 75 % dnes prodávaných kotlů. Na uvedené opatření dokáže většina výrobců pružně zareagovat. Od 1. 1. 2018 bude povoleno prodávat kotle pouze 4. třídy a vyšší. Tyto třídy sice ještě nejsou schváleny pro Českou republiku – jsou v přípravě, lze však přesně odhadnout jejich parametry díky platné legislativě našich západních sousedů. Emisní hodnoty 4. a 5. třídy pohodlně splňují prakticky všechny kvalitní automatické kotle na pelety. Emisní třídu 4 dnes splňuje pouze několik českých výrobců automatických kotlů na uhlí, odhaduji, že pouze 1 až 2. Předpokládá se, že z trhu mohou zcela zmizet kotle na uhlí s ručním přikládáním. Parametry 4. třídy s vysokou pravděpodobností splní většina výrobců zplyňovacích kotlů na kusové dřevo, tedy s ručním přikládáním. Novela povede zcela jistě k prodeji výrazně provozně hospodárnějších kotlů. U dnes prodávaných kotlů stačí dosáhnout účinnost 55 %, aby bylo možno je legálně prodávat. Kotle z 3. třídy musí mít minimální účinnost 73 % a kotle ze 4. třídy budou muset mít minimální účinnost 82 %. Nové kotle nebudou jen účinnější, ale také budou vypouštět řádově méně emisí. Například běžné kotle na uhlí z 1. třídy (dnes nejvíce prodávané i používané v domácnostech) emitují CO běžně na úrovni okolo 9 tisíc mg/m3. Kotle ze 4. třídy budou moci emitovat maximálně CO na úrovni 1 tisíce mg/m3.
Jaký je rozdíl mezi starými a novými krbovými kamny? Za jaká kamna máme vyměnit ta zakázaná?
Na krbová kamna se budou vztahovat velmi podobná měřítka jako na kotle. Prodej stávajících zařízení s účinností 55 % a výše bude zakázán stejně jako u kotlů a od 1. 1. 2014 (resp. 1. 1. 2018) budou muset prodávané zařízení splňovat parametry 3. (resp. 4.) třídy.
Jak budou probíhat kontroly plnění nového opatření?
Nový zákon ukládá povinnost předložit revizi kotelny obecnímu úřadu, pokud si to vyžádá. Žádný úředník nebude muset do kotelny chodit a ústavní právo na soukromí tak nebude nijak narušeno. Je to systém, který dobře funguje u plynových kotlů nebo komínů a funguje dobře i v řadě zemí v zahraničí (například v Německu). Revize budou potřebné například i pro pojišťovny. Na kotle nesplňující zákonem definované parametry nebo kotle bez revizí nebude nárok při uplatnění případných pojistných plnění.
Převzato se svolením Verner cz